
Фондовий ринок демонструє зростання, яке, за словами аналітиків, може бути викликане “необґрунтованим оптимізмом”. Після значного падіння після оголошення тарифів президентом США Дональдом Трампом 2 квітня, основні фондові індекси, зокрема S&P 500, додали $9 трильйонів ринкової вартості за короткий період. Проте, після шести днів підвищення, аналітики застерігають, що ринок може бути надто оптимістичним, незважаючи на зниження ймовірності рецесії.
Головний економіст EY Грегорі Дака зазначив, що ринок ігнорує постійний економічний тягар, пов’язаний із високими тарифами. Останнє відтермінування тарифів, яке передбачає 90-денну паузу між США та Китаєм, знизило ефективну ставку тарифів з приблизно 25% до 14%.
Проте, Дака вказує на те, що ефективна ставка тарифів у США залишається на найвищому рівні з 1939 року, і хоча економічна ситуація покращилась, прогнозується уповільнення зростання. Очікується, що економічне зростання США досягне “практично нульового” рівня до четвертого кварталу з ростом ВВП лише на 0,6% у порівнянні з минулим роком.
Він також прогнозує, що тарифи призведуть до підвищення цін і зменшать попит домогосподарств, зростання реальних споживчих витрат у 2025 році складе 2,2%, а в 2026 році – 1,1%. У 2024 році реальні споживчі витрати зросли на 2,8%.
Попри це, інвестори сподіваються, що ефективна ставка тарифів знизиться, обмеживши негативний вплив на економіку. У звіті, надісланому клієнтам 16 травня, стратег Deutsche Bank Параг Татте зазначив, що інвестори повернулися до збільшеної позиції в акціях, що свідчить про відсутність уповільнення зростання прибутків або ВВП.
Генеральний директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон також зауважив, що в ринках спостерігається “надмірна самовпевненість” після відновлення втрат. Він наголосив на ризиках “стагфляції”, коли економічне зростання сповільнюється, а інфляція знову зростає.